پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 30 خرداد 1398
  • 2019 Jun 20
 
 
   ليست کالاها
 
   ویژه ها
 
ليست کالاها > فقهی > مکاسب (معاملات)
مقالات فقهی 3
مقالات فقهی 3
کد کالا:  1 
تاریخ ورود کالا:  18/11/1397 
تعداد بازدید:  1337 
دفعات خرید:  0 

کتاب "بررسی گسترده فقهی غیبت (موضوع، احکام و موارد استثنا)" محصول دروس خارج فقه حضرت آیت الله سیّد محمّد رضا مدرّسی طباطبایی یزدی (دامت افاضاته) پیرامون موضوع «غیبت» است که در عالیترین سطح تحقیقات فقهی در حوزه ی مقدّسه ی قم ارائه گردید. با آنکه زبان متداول دانش فقه و نیز رساله‌هایی در این سطح، زبان عربی است، ولی نظر به أهمّیت موضوع از منظر دو علم فقه و اخلاق و نیاز جامعه علمی کشور، صلاح در آن دانسته شد که پیش از تعریب، جهت بهره برداری فضلا و پژوهشگران به زبان فارسی نیز منتشر شود.

رساله­ی حاضر همچون سایر آثار فقهی و اصولی استاد بزرگوار، دارای مزایایی است که موجب طراوت و سرزندگی آن شده است، از جمله: آزاد اندیشی فقهی در چارچوب شناخته شده‌ی فقه اهل بیت علیهم السلام در عین احترام به انظار بزرگان و بهره‌گرفتن از آن‌ها؛ دقّت­های لغوی، رجالی (سندی)، تاریخی و روایی؛ بحث مستوعب و فراگیر حول مسأله و پرداختن به فروعاتی که در کتب فقهی کمتر بدان پرداخته شده و ... .

موارد زیر را می­توان نمونه‌هایی از ژرف‌اندیشی و جامع‌نگری در تألیف یا تنظیم این اثر برشمرد: تبیین و تعریف دقیق واژه، بررسی مستوفای چهار آیه از کتاب­الله در این‌باره، ارائه و بررسی پنج وجه برای ملاک تعیین کبیره بودن گناه، اشتراط یا عدم اشتراط مستوریت عیب در حرمت غیبت، مدخلیت و عدم مدخلیت رضایت مغتاب ـ به صیغه­ی اسم مفعول ـ اشتراط یا عدم اشتراط وجود مخاطب یا قصد انتقاص در حرمت غیبت، بیان اصل عدمی در موارد شک، حکم غیبت شخص نامعیّن، طریق شرعی جبران غیبت، حدود جواز غیبت متجاهر به فسق، حدود جواز غیبت ظالم توسط مظلوم در مقام تظلّم (انتصار مظلوم)، جواز غیبت در مقام استشاره، جرح شهود و ...، حرمت استماع غیبت، حکم غیبت داوطلبان تصدّی مشاغل مهمّ در نظام جمهوری اسلامی و ... .

بدین لحاظ، انتشار این رساله فرصت مغتنمی را برای دانشمندان به ویژه اهل تفقّه فراهم آورده تا از آراء و استدلال‌های ارائه شده در این کتاب استفاده برده و به تناسب سطح علمی خود از آن بهره‌مند شوند.

بی‌تردید مهیّا شدن زمینه و فرصت تاریخی برای طرح گسترده‌ی علوم آل الله (از فقه گرفته تا سایر معارف آن) و تولّد و رونق مجدّد اسلام ناب محمّدی صلّی الله علیه و آله و اقبال عمومی به معارف والای تشیّع، پیش و بیش از هر چیزی مرهون شرایط بالنده‌ای است که در سایه­ی نظام مقدّس اسلامی فراهم آمده است. از این رو، به روح مطهّر بنیان­گزار آن و کسانی که در راه برپایی و پویایی آن از بذل نفس و نفیس دریغ نداشتند درود می­فرستیم و ثواب این اثر را به عالمان ربّانی و شهیدان ارجمند حوزه­ها و روحانیت که با نثار و ایثار خون خود، صداقت عالمان دینی را در عرصه­ی عمل به اثبات رساندند تقدیم می­داریم.

کاربران محترم جهت تهیه کتاب "بررسی گسترده فقهی غیبت (موضوع، احکام و موارد استثنا)" می­توانند با شماره تلفن های 36606082-025 و 09196654081 تماس حاصل فرمایند.

 
در انبار موجود است ارسال برای قم (پیک) 24 ساعت،
ارسال به شهرستان (پست توسط موسسه) 72 ساعت
 
موجودی
افزودن به سبد
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1397 Qommpth.ir All Rights Reserved