پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 18 مرداد 1399
  • 2020 Aug 08
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 4162
دیروز: 3067
ماه جاری: 52360
امسال: 380487
کل: 2852668
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
زندگی نامه استاد

بسم الله الرحمن الرحیم

زندگینامه آیت الله سیّد محمّد رضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته

تولد و دوران کودکی

سيّد محمّدرضا مدرّسی مصلّی (مدرّسی یزدی) در سال‌ 1334 هـ . ش در خانواده‌ی علم و سيادت که از ديرباز به هوش و علم و اجتهاد مشهور بودند ديده به جهان گشود. پدر و اجداد وی عموماً از علمای برجسته و مورد احترام و اعتماد بودند.

دوران‌ تحصيل

وی دروس حوزوی را همزمان با دبیرستان شروع کرد و با فراگیری مقداری از دروس سطح نزد اساتید برجسته‌ی یزد به ویژه پدرش که از برجسته‌ترین اساتید علم و عمل بود جهت تکمیل تحصیلات خود راهی شهر مقدّس قم شد. در آن شهر علم و فضیلت، سال‌های متمادی از محضر اساتید‌ بسياري‌ در علوم مختلف کسب فیض نمود؛ گرچه رشته‌ی تخصّصی و اصلی او فقه و اصول بود امّا علوم بسیار دیگری چون تفسیر، کلام، فلسفه‌ی اسلامی، عرفان نظری، فلسفه‌ی غرب، اقتصاد (خرد و کلان)، هیئت، کلّیات روانشناسی و جامعه‌شناسی را فرا گرفت و به تدریس این علوم پرداخت و تألیفات متعدّدی را که بعض از آن‌ها به گفته‌ی برخی از دانشمندان «کم‌نظیر بلکه بی‌نظیر» است به جامعه‌ی علمی ارائه داد. پاره‌ای از این تألیفات از زبان فارسی به زبان‌های زنده‌ی دنیا ترجمه شده و پاره‌ای دیگر که به عربی بوده به فارسی برگردانده شده است.

فعاليت‌هاي‌ علمي‌ ـ فرهنگي

سیّدمحمّدرضا مدرّسی فعاليت‌هاي‌ بسياري‌ را در عرصه‌ی‌ علم‌ و فرهنگ‌ به‌ انجام‌ رساند‌. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان انجام مصاحبه‌ها، شرکت و ارائه‌ی مقالات در همایش‌های ملّی و بین المللی در داخل و خارج دانست و نیز تأليف‌ كتب‌ و مقالات‌ فراوان‌ در عرصه‌هاي‌ گوناگون‌ علمي‌، که از ويژگي‌های‌ اين‌ آثار، روزآمد بودن‌ و ژرف‌نگري‌ تحسين‌ برانگيز آن‌ها می‌باشد‌. برخي‌ از تألیفات وی که منتشر گردیده است به‌ شرح ذیل‌ می‌باشد:

1. تشيّع در تسنّن (که به زبان‌هاي عربي، انگليسي، اردو، اندونزيايي و سواحلي ترجمه شده است)؛
2. مقدمه‌اي‌ بر نظام‌ مالياتي‌ و بودجه‌ در اسلام‌؛
3. زكات‌ و خمس‌ در اسلام‌؛
4‌. مباحث‌ توليد، توزيع‌ و مصرف‌؛
5. فلسفه‌ي‌ اخلاق‌؛ (ترجمه به زبان اردو)
6. مقالات‌ فقهي‌: در نه مجلّد؛ (برخي به قلم وي و به زبان عربي است که به فارسي برگردانده شده است و بيشتر آن‌ها به صورت تقريرات دروس خارج مي‌باشد)؛
7. بحثٌ‌ حولَ‌ القِيمي‌ و المثلي؛
8. ولايت فقيه؛
9. ذِکر، سرود هستي؛
10. ادب، چهره‌ي خِرد؛
11. دو فرمان برتر الهي (در باب فريضه‌ي امر به معروف و نهي از منکر)؛
12. دعا، هديه‌ي آسماني؛
13. برمائده‌ي آسماني؛
14. اوج عرفان (شرح فرازهايي از مناجات شعبانيّه)؛
15. شُکر، سرود آسماني؛
18. رساله‌اي در حکم مُفسد في الارض (به زبان عربي ترجمه شده است)؛
16. رسالة في الملکية المعنوية؛
17. فلسفه‌ي ارزش‌ها؛
18. بررسي پيرامون سيستم دو نرخي كالاها و علل پيدايش و معايب آن و كيفيت راه حلّ مشكل؛
19. اخلاق؛ (ارائه شده در کنفرانس بين المللي اخلاق پزشکي)؛
و مجلّداتي که در آستانه‌ي انتشار يا تدوين و تحقيق مي‌باشد.

اساتید

برخی از اساتید مهم وی به شرح ذیل می‌باشند:
حضرات آیات عظام:
سیّدجواد مدرّسی یزدی، سبحاني‌، حسن‌ زاده‌ آملي، شهيد مطهري‌، جوادي‌ آملي، شيخ‌ كاظم‌ تبريزي، وحيد خراساني، میرزا جوادآقا تبريزي، ‌شیخ مرتضی حائري، ميرزا هاشم‌ آملي و شیخ محمدتقی‌ بهجت.

تدریس

او از سال‌های‌ نخستين‌ تحصيل‌، به‌ امر تدريس‌ نيز اهتمام‌ ويژه‌ای‌ داشت. تقریباً تمامی دروس مقدّمات و سطوح حوزه را تدریس نموده و در کنار آن به تدریس دروس فلسفه‌ی اسلامی، عرفان نظری، فلسفه‌ی تطبیقی، فلسفه‌ی اخلاق، علم اقتصاد (با تمرکز بر متون انگلیسی) و ... مبادرت نموده است. وی از سال‌ 1372هـ . ش تدريس‌ رسمی خارج‌ فقه و اصول را آغاز كرد‌ كه‌ هم‌ اكنون درس خارج اصول ‌در خاتمه‌ی دوره‌ی‌ دوم می‌باشد‌ و درس خارج فقه،‌ مباحث بسیاری از عبادات و معاملات را شامل شده است.
سیّدمحمدرضا مدرّسی در راستای اهداف عالیه‌ی حوزه‌های علمیه و نظام مقدّس جمهوری اسلامی و تعلیم و تربیت فضلای گران‌قدر، مؤسسه علمی، پژوهشی، فرهنگی پرتو ثقلین را تأسیس نمود که در حال حاضر بیش از یک‌صد نفر از فضلا و طلاب محترم در سطح عالی حوزه (خارج فقه و اصول) در آن مؤسسه مشغول تحصیل و تحقیق علوم آل محمّد صلّی الله علیه و آله می‌باشند.

فعاليت‌های‌ سياسی

او همچون والد بزرگوارش در راه‌ مبارزه با رژیم منحوس پهلوی و استقرار حکومت اسلامی،‌ قدم‌هاي‌ استواري‌ برداشت‌. از جمله فعاليت‌های وی می‌توان به امور ذیل اشاره کرد:
1. عضویت در کمیته‌ی انقلاب اسلامی استان لرستان؛
2. ناظر بر انتخابات دوره‌ی اوّل خبرگان رهبری در استان یزد؛
3. حضور در جبهه‌های دفاع مقدّس؛
4. مشارکت فعّال در دفتر همکاری حوزه و دانشگاه برای بازسازی علوم انسانی؛
5. عضویت در هیأت امنای بنیاد نخبگان؛
6. عضو محترم جامعه‌ی مدرّسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم؛
7. عضو فقهای محترم شورای نگهبان؛
و . ...

 

 

   حدیث هفته
پرهيز از آرزوهاى باطل
امام علی (ع): بدانيد كه آرزو، خرد را به غفلت و گمراهى مى‌كشاند و خدا را از ياد انسان مى‌برد؛ پس، آرزو را دروغين دانيد كه آرزو فريبنده است و آرزومند، فريب‌خورده.
نهج البلاغه، خطبه ۸۶
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved