پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 27 دي 1400
  • 2022 Jan 17
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 1048
دیروز: 802
ماه جاری: 49413
امسال: 531670
کل: 3843186
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 10/10/1391 - 15:26
کد درس: 96 تعداد بازدید: 2738 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج اصول
حضرت آیت اللّه سیّد محمّدرضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته
دوره‌ی دوم ـ سال نهم ـ سال تحصیلی 92ـ 91
جلسه 40 ـ دوشنبه 27/9/91

 قبل از بررسی کلام شهید صدر رحمه الله اشکال و پاسخی را که در تقریرات ایشان آمده مطرح می‌کنیم، سپس به بررسی کلمات ایشان خواهیم پرداخت.

شهید صدر در «رُفع ما لایعلمون» پذیرفتند موضوعِ آنچه رفع می‌شود، حکم واقعیِ موجود است که مکلّف آن را نمی‌داند و این ندانستن، یک عذر برای او محسوب می‌شود، در نتیجه این حکم در ظاهر از مکلّف برداشته می‌شود.

با این بیان، اشکال بزرگی بر شهید صدر وارد خواهد شد؛ زیرا با این مبنا ایشان باید معتقد شوند حدیث رفع تنها در جایی کاربرد دارد که واقع ثابت باشد و الّا حدیث رفع کاربرد نخواهد داشت، در نتیجه اگر حدیث رفع، واقع ثابت را رفع می‌کند در حقیقت یعنی آن حکم، منجّز است و رفعِ آن معنایی نخواهد داشت.

شهید صدر در پاسخ به این اشکال بیانی دارند که چکیده و خلاصه‌ی آن چنین است: مراد از «رُفع ما لایعلمون» آن است که اگر حکمی در متن واقع ثابت باشد با حدیث رفع ظاهراً برداشته می‌شود و اگر حکمی ثابت نباشد اساساً نیازی به حدیث رفع نخواهد بود. در حقیقت حدیث رفع به صورت جمله‌ی شرطیه رفع ظاهری اثبات می‌کند.

نقد و بررسی فرمایشات شهید صدر رحمه الله

بر فرضِ آنکه مقدّماتی که شهید صدر بیان کردند صحیح باشد و در آنها مناقشه‌ای نکنیم، سراغ هر یک از طرفین محذورین یعنی وجوب و حرمت می‌رویم و بررسی می‌کنیم آیا شرایط جریان برائت در آنها وجود دارد یا خیر؟

در مثال مذکور که مکلّف از حیث وجوب شک دارد که آیا حلف او بر رفتن به سفر در سه‌شنبه‌ی خاص بوده و وجوب سفر محقّق شده است یا خیر، احتمال می‌دهد که این وجوب در متن واقع موجود باشد، بنابراین اگر در متن واقع این وجوب ثابت باشد و ما ندانیم، به نحو جمله‌ی شرطیه‌ای که شهید صدر فرمودند، مشمول حدیث رفع خواهد شد؛ یعنی می‌توان گفت اگر سفر در روز سه‌شنبه در متن واقع واجب باشد در ظاهر با حدیث رفع برداشته می‌شود و اگر چنین وجوبی نباشد که اساساً نیازی به حدیث رفع نخواهد بود. همچنین در طرف حرمت نیز می‌توان گفت اگر در متن واقع سفر در روز سه‌شنبه حرام باشد با حدیث رفع در ظاهر این حرمت برداشته می‌شود و اگر در واقع چنین حرمتی نباشد نیازی به حدیث رفع نخواهد بود ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه چهلم اينجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved