پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 27 دي 1400
  • 2022 Jan 17
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 1023
دیروز: 802
ماه جاری: 49387
امسال: 531644
کل: 3843160
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 26/9/1391 - 11:56
کد درس: 90 تعداد بازدید: 2235 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج فقه
حضرت آیت الله سیّد محمّد رضا مدرّسی طباطبایی یزدی (دامت برکاته)
سال تحصیلی 92-1391
جلسه‌ی سی و سوم؛ ‌‌شنبه 18/9/1391

توضیحی در مورد تعریف سنة

بیان کردیم در مورد لقطه لازم است یک سال تعریف شود. در مورد کیفیت تعریف سنة که کثیراًما مورد سؤال واقع می‌شود، متأسفانه در برخی رساله‌ها به نحو مطلوبی توضیح داده نشده است.

کیفیت تعریف سنة در هیچ روایتی بیان نشده، جز در بعضی روایات که فقط فرموده «يُعَرِّفُهَا سَنَةً فِي كُلِّ مَجْمَعٍ» و این‌که باید تعریف سنة چگونه باشد، آیا باید هر روز اعلام کند یا هفته‌ای یا ... چیزی بیان نشده است.

فقهاء مصادیقی را برای تعریف ذکر کرده‌اند؛ بعضی گفته‌اند تعریف سنة به این است که هفته‌ی اول هر روز در مجتمع مردم اعلان کند ـ بعضی هم گفته‌اند روزی دو بار ـ و از هفته‌ی دوم تا یک ماه، هفته‌ای یک بار اعلان کند و از ماه دوم هر ماه یک مرتبه اعلان کند. نحوه‌ی اعلان هم به این صورت است که در مجتمع صدایش را بلند کرده و بيان كند.

امّا همان‌طور که بیان کردیم این‌ها در روایات ذکر نشده و صرفاً استنباط خود فقهاست که چگونه «یعرفها سنة» صدق می‌کند.

پس ملاک، صدق تعریف سنة است که باید بگوییم نسبت به شرایط، زمان و مکان متفاوت است. در زمان ما تعریف می‌تواند با یک نوشتاری که بر روی دیوار زده می‌شود و تا یک سال دوام داشته باشد، محقق ‌شود ـ و اگر آن خط کم‌رنگ و محو شد، دوباره بنویسد ـ یا از طریق جراید کثیر الانتشار یا رسانه‌های عمومی یا ... محقق شود. و اعلان زبانی به نحوی که در بعضی رساله‌ها آمده خصوصیتی ندارد.

إن قلت: ممکن است بعضی سواد خواندن نداشته باشند، پس اعلان زبانی موضوعیت دارد.

قلت: در اعلان زبانی هم ممکن است بعضی ناشنوا یا کم شنوا باشند. علاوه بر آن‌که مردم در این زمان سواد دارند و به کسی که مالش را گم کرده و معمولاً دنبالش می‌گردد، اطلاع می‌دهند. مضافاً به این‌که در تعریف زبانی مثلاً در یک مسجد افراد کمتری مطلع می‌شوند، به خلاف این‌که اگر در جاهای مختلفی به صورت اعلامیه بر روی دیوار در محلات مختلف زده شود، به مراتب مفیدتر از اعلان در یک مسجد است.

تعریف مال مجهول المالک در ما نحن فیه که غیر لقطه بوده و مقید به سنة نیست نیز به همین روش می‌تواند باشد ...
 


براي دريافت متن کامل جلسه سی و سوّم اينجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved