پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 26 شهريور 1400
  • 2021 Sep 17
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 159
دیروز: 1082
ماه جاری: 35825
امسال: 338487
کل: 3650003
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 25/9/1391 - 14:18
کد درس: 85 تعداد بازدید: 2653 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج اصول
حضرت آیت اللّه سیّد محمّدرضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته
دوره‌ی دوم ـ سال نهم ـ سال تحصیلی 92ـ 91
جلسه 34 ـ سه‌شنبه 14/9/91

 

حلّ یک مشکل در اخبار مَن بَلَغ

مشکلی در مورد اخبار مَن بَلَغ وجود دارد که برخورد نکرده‌ام کسی متعرض آن شده باشد و باید به گونه‌ای حل شود.

به مقتضای اخبار مَن بَلَغ اگر خبر غیر مطابق واقعی در مورد ثواب عملی به کسی برسد و آن شخص به رجاء ثواب مذکور، عمل را انجام دهد، خداوند متعال آن ثواب را به او می‌دهد.

مثلاً اگر بیان شده باشد که اگر کسی مسواک کند ده قصر در بهشت به او داده می‌شود و کسی به رجاء این ثواب، مسواک کند این ثواب به او داده می‌شود هر چند این خبر مطابق واقع نباشد.

اکنون فرض کنید خبر معتبر و مطابق واقعی به شخصی واصل شود که بیان می‌کند کسی که مسواک می‌کند یک درخت در بهشت به او داده می‌شود.

در این حالت این سؤال مطرح می‌شود که آیا می‌توان پذیرفت به کسی که خبر غیر مطابق واقعی به او رسیده و او به رجاء ثواب آن عمل را انجام داده است ده قصر در بهشت داده می‌شود ولی به کسی که طبق خبر معتبر و مطابق واقع عمل نموده است تنها یک درخت در بهشت داده شود؟

برای حلّ این مشکل ممکن است کسی چنین بیان کند: حال که خداوند چنین تفضّلی دارد فرقی میان کسی که خبر ضعیف به او رسیده و ثواب بالایی دارد و کسی که خبر مطابق واقع به او رسیده است نمی‌گذارد. به تعبیر دیگر اکنون که خداوند متعال درهای رحمت خود را باز کرده است و به کسی که خبر غیر مطابق به او رسیده است ثواب زیادی می‌دهد، به کسی که خبر مطابق واقع به او رسیده است نیز این ثواب را خواهد داد.

إن قلت: کسی که خبر معتبر به او رسیده است با کسی که خبر ضعیف به او رسیده است فرق دارد؛ کسی که دارای خبر معتبر است طبق یک دلیل معتبر اقدام به عمل می‌کند امّا کسی که خبر ضعیف به او رسیده است تنها طبق احتمال عمل می‌کند لذا منقادتر محسوب می‌شود.

قلت: اوّلاً: چه بسا کسی که خبر معتبر به او رسیده است، اگر خبر ضعیف هم به او می‌رسید به آن عمل می‌کرد و از جهت انقیاد تفاوتی با فرد دیگر ندارد.

ثانیاً: کسی که خبر غیر مطابق واقع به او رسیده است لازم نیست که ضرورتاً بداند یا احتمال دهد که غیر معتبر است بلکه چه بسا فکر کند ناقل به او خبر صحیحی داده است و اصلاً احتمال خطا نمی‌دهد، در این صورت نیز اطلاق ادلّه‌ی تسامح در سنن شامل آن می‌شود.

بنابراین کسی که ثواب بیشتری می‌برد لازم نیست احتمال عدم مطابقت خبر با واقع بدهد و از این جهت با کسی که به خبر مطابق واقع عمل می‌کند و ثواب کمتری به او وعده داده شده است فرقی ندارد ...
 


براي دريافت متن کامل جلسه سی و چهارم  اينجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved