پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 1 بهمن 1400
  • 2022 Jan 21
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 71
دیروز: 1688
ماه جاری: 71
امسال: 536218
کل: 3847734
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 2/3/1394 - 16:48
کد درس: 641 تعداد بازدید: 2046 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات دروس خارج فقه
حضرت آیت الله سیّد محمّد رضا مدرّسی طباطبایی یزدی (دامت برکاته)
سال تحصیلی 94-1393
جلسه‌ی نود و پنچم؛ ‌شنبه 5/2/1394

بررسی کلام مرحوم شیخ قدس سره

اصل این مطلب که با ردّ عین در بدل حیلوله توسط ضامن، بدل حیلوله به ملک او برمی‌گردد گذشت، امّا این‌که بدل حیلوله در چه زمانی به ملک او برمی‌گردد می‌گوییم:

اگر عینی که از دسترس خارج شده و بعداً پیدا می‌شود به گونه‌ای باشد که ادله‌ی وجوب بدل حیلوله ـ روایات ضمان امانات ـ از آن منصرف باشد، مثل این‌که متاعی گم شده یا به سرقت رفته و مالک مأیوس از یافتن آن باشد امّا اتفاقاً زود پیدا شود، چون ادلّه از چنین موردی انصراف دارد کشف می‌شود اصلاً پرداخت بدل حیلوله لازم نیست و احیاناً اگر پرداخت کرده باشد داخل ملک مالک نشده است. قاعده‌ی «لاضرر» نیز در این موارد کاربرد ندارد و نهایت این‌که بیش از آن‌چه در صورت بعد ذکر می‌کنیم دلالت ندارد.

امّا اگر عین در بلند مدت پیدا شود به گونه‌ای که ادله‌ی لزوم بدل حیلوله منصرف از آن نباشد، از آن‌جا که اطلاق ادله‌ی غرامت حتّی شامل مواردی که احتمال برگشت دارد نیز می‌شود و این ادله ظهور در ملکیت مالک نسبت به غرامت دارد، لذا می‌گوییم: حتی با تمکّن غارم از عین متدراکه، هم‌چنان غرامت در ملک مالک باقی است، و اگر در بقاء عین در ملک مالک شک کنیم مقتضای استصحاب، بقاء عین در ملک مالک است.

بنابراین در صورت دوم، کلام مرحوم شیخ قدس سره را می‌پذیریم و ملتزم می‌شویم تا زمانی که ضامن عملاً عین را ردّ نکند، غرامت در ملک مالک باقی است ولو غارم تمکن از عین داشته باشد.

هم‌چنین اگر مدرک بدل حیلوله قاعده‌ی «لاضرر» باشد، چون فرض آن است که بدل حیلوله به خاطر جبران ضرر ناشی از انقطاع سلطنت مالک است، پس تا زمانی که سلطنت مالک با برگرداندن عین کامل نشود، غرامت هم‌چنان در ملک مالک باقی است.

آیا ضامن حق مطالبه‌ی بدل یا حبس عین را دارد؟

از آن‌چه بیان کردیم (ضامن تا عملاً عین را ردّ نکند، غرامت هم‌چنان در ملک مالک است و ضامن نسبت به آن حقی ندارد) حکم این فرض هم روشن می‌شود و ضامن نمی‌تواند قبل از ردّ عین به مالک، مطالبه‌ی بدل را کند چون نسبت به آن حقی ندارد.

هم‌چنین معلوم می‌شود که غارم نمی‌تواند عین پیدا شده را حبس و نگه‌داری کند تا این‌که مالک غرامت را به او ردّ کند؛ چراکه غارم قبل از ردّ عین به مالک، حقی نسبت به غرامت پرداخت شده ندارد. برخلاف مثل عقد بیع که گفته شده به مجرد عقد، حقی برای متبایعین ایجاد می‌شود که بایع می‌تواند مبیع را حبس کند تا این‌که مشتری ثمن را بپردازد و نیز مشتری می‌تواند ثمن را حبس کند تا این‌که بایع مبیع را بپردازد.
 

براي دريافت متن کامل جلسه نود و پنجم  اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved