پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 3 فروردين 1397
  • 2018 Mar 23
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 590
دیروز: 1593
ماه جاری: 3954
امسال: 3954
کل: 974935
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 16/3/1394 - 15:50
کد درس: 637 تعداد بازدید: 837 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج اصول
حضرت آیت اللّه سیّد محمّدرضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته
دوره‌ی دوم ـ سال یازدهم ـ سال تحصیلی 94ـ93
جلسه 88 ـ دوشنبه 7/2/94

شهید صدر رحمه الله فرمودند از آنجا که «لاتنقض الیقین بالشک» منزّل بر نگاه عرف است، تنها منجر به استصحاب وجودی و مجعول می‌شود و آن را افاده می‌کند، ولی نگاه اوّل مشمول ادله‌ی استصحاب نمی‌باشد.

نقد و بررسی فرمایشات شهید صدر رحمه الله

اینکه شک کنیم وجوبِ مورد اعتبار شارع به حدّی گسترده است که شامل ماءِ زائل التغیر بنفسه هم می‌شود یا وجوب مضیّقی است که مربوط به ماء متغیر حین تغیّر است، آیا عرفیت ندارد و عرف چنین نگاهی ندارد؟!

هرچند ممکن است نگاه دومی که شهید صدر رحمه الله فرمودند زودتر به ذهن خطور کند، امّا با اندکی تأمل هر عرفِ دقّی نگاه اوّل را نیز خواهد داشت و می‌تواند سؤال کند آیا جعل شارع أوسع است یا أضیق؟

بنابراین کلام ایشان قابل تصدیق نیست.

فرمایش مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری رحمه الله

ایشان نیز از کسانی است که در این بحث به تفصیل وارد شده‌اند و دو راه‌حل ارائه کرده‌اند که یکی از راه‌حل‌های ایشان توسط مرحوم امام رحمه الله پذیرفته شده است و آن را توضیح بیشتری داده‌اند. لباب سخن محقق حائری رحمه الله از این قرار است:

قبل از پرداختن به اصل بیان، قابل ذکر است که مرحوم حاج شیخ مثالی را که محقق نراقی رحمه الله در توضیح اشکال خود ذکر کرده‌اند، بیان کرده‌ و بحث را روی این مثال پیاده کرده‌اند و مناسب است این مثال ابتدا ذکر شود.

فرض کنید مولایی به جلوس در مکانی امر کرده است ولی مکلفین شک پیدا کرده‌اند آیا جلوس تا زوال واجب است یا بعد از زوال را نیز در بر می‌گیرد؟ قدر متیقن وجوب، تا زوال است ولی در استمرار وجوب جلوس تا بعد از زوال، شک دارند. اگر نگاه به مرحله‌ی مجعول کنیم یعنی وجوب جلوس فعلی، باید استصحاب وجوب را جاری نماییم و اگر به مرحله‌ی جعل و اعتبار نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم مولا و حاکم قبلاً وجوبی جعل نکرده بود، یقین داریم وجوب جلوس تا زوال را جعل کرد، شک داریم وجوب جلوس الی ما بعد الزوال را جعل کرده است یا خیر؟ استصحاب عدم جعل وجوب برای جلوس بعد از زوال جاری می‌شود ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه هشتاد و هشتم  اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
شناخت حقّ مادر
امام سجّاد (ع): حقّ مادرت بر تو اين است كه بدانى او تو را در جايى حمل كرده است كه هيچ كس ديگرى را حمل نمی‌کند و از ميوه دلش آن به تو داد كه هيچ كس به ديگرى نمی‌دهد.
امالى صدوق ، ص۴۵۳ 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1396 Qommpth.ir All Rights Reserved