پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 27 دي 1400
  • 2022 Jan 17
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 967
دیروز: 802
ماه جاری: 49331
امسال: 531589
کل: 3843105
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 15/8/1391 - 13:12
کد درس: 57 تعداد بازدید: 3122 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج اصول
حضرت آیت اللّه سیّد محمّدرضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته
دوره‌ی دوم ـ سال نهم ـ سال تحصیلی 92ـ 91

جلسه 22 ـ دوشنبه 1/8/91
 

محقّق نائینی رحمه الله دو برهان بر عدم امکان جعل مولوی احتیاط از سوی شارع، بیان کرده‌اند. برهان اوّل ایشان از طریق لَغویت است.

برهان اوّل محقّق نائینی بر عدم امکان جعل مولوی احتیاط

از آن‌جا که عقل رجحان احتیاط را درک می‌کند، انگیزه برای مکلّف حاصل می‌شود تا احتیاط کند، در نتیجه جعل مولوی استحباب احتیاط، لغو خواهد بود؛ زیرا فرض آن است که این حکم مولوی مفید الزام نیست و تنها رجحان را بیان می‌کند و رجحان به همان میزان نیز با درک عقلی حاصل است، بنابراین اثری بر جعل تشریعی مترتب نیست و در نتیجه لغو خواهد بود و از حکیم لغو صادر نمی‌شود.

اشکال برخی بر برهان اوّل محقّق نائینی رحمه الله

برخی در مقابل این بیان، فرموده‌اند جعل مولوی استحباب احتیاط می‌تواند به ملاکی فراتر از ملاک درک واقع باشد، به گونه‌ای که یا عقل آن را درک نمی‌کند و یا به نحوی که شرع جعل می‌کند درک نمی‌کند. بنابراین با امر به احتیاط، شارع هم می‌تواند واقع را در حیطه‌ی امتثال در آورد و در عین حال ملاک دیگری را نیز استیفاء می‌کند. این ملاک مثلاً این‌گونه است که مکلّف با رعایت احتیاط در مراتب تقوا صعود می‌کند و دارای کمال بالاتر و ملکه‌ی قوی‌تری می‌شود و این یک ملاک نفسی است و شارع نیز می‌تواند بر اساس آن یا نظیر آن امر کند، چنانکه ار بعضی روایات نیز اشاره به این ملاک استفاده می‌شود. در عبارتی که از امیر المؤمنین علیه السلام نقل شد بیان فرمودند: «مَنْ تَرَكَ مَا اشْتَبَهَ عَلَيْهِ مِنَ الْإِثْمِ فَهُوَ لِمَا اسْتَبَانَ لَهُ أَتْرَك‏»؛ کسی که مشتبه را ترک کند نسبت به اثم و گناهِ روشن، تارک‌تر خواهد بود.

بنابراین چنین نیست که احتیاط فقط و فقط برای درک واقع باشد بلکه ملاکی اضافه بر درک واقع دارد.

نقد و بررسی اشکال بر برهان اوّل مرحوم نائینی

این اشکال زمانی بر محقّق نائینی وارد است که ایشان بگوید به طور کلّی جعل استحباب برای احتیاط لغو است، ولی امکان دارد گفته شود که بیان مرحوم نائینی جعل همان استحبابی را که عقل درک می‌کند لغو می‌داند نه آنکه استحباب به ملاکی اضافه بر آن را نیز لغو می‌داند. بنابراین باید در عالم اثبات بحث شود که آیا از ادلّه استفاده می‌شود احتیاطی که تحت امر رفته همان است که عقل آن را درک می‌کند یا فراتر از آن می‌باشد؟

اگر همان درک عقلی تحت امر رفته است اشکال محقّق نائینی وارد است، امّا اگر امکان ملاک فراتر از آن رود اشکال وارد نیست. پس در حقیقت باید در عالم اثبات ادلّه را بررسی کنیم و به دست آوریم لسان ادلّه چه احتیاطی را تحت امر قرار می‌دهد ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه بیست و دوم اينجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved