پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 30 دي 1400
  • 2022 Jan 20
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 337
دیروز: 1403
ماه جاری: 52538
امسال: 534795
کل: 3846311
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 2/9/1393 - 12:46
کد درس: 491 تعداد بازدید: 2533 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج اصول
حضرت آیت اللّه سیّد محمّدرضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته
دوره‌ی دوم ـ سال یازدهم ـ سال تحصیلی 94ـ93
جلسه 22 ـ سه‌شنبه 27/8/93

فرع چهارم در بحث تعارض ضررین

اگر امر دائر شود بین تضرر شخص مالک یا إضرار به شخص دیگری، تکلیف چیست؟

این فرع شبیه فرع قبلی است با این تفاوت که در مثال گاو و خمره به هر دو طرف ضرر وارد شده بود و به دنبال حکم و راه تخلّص از ضرر وارد شده بودیم، امّا در فرع جاری چنین نیست که ضرر بر هر دو وارد شده باشد. علی الاجمال فرض آنست که:

اگر شخصی عملی را انجام ندهد، مثلاً تصرفی نکند ضرر می‌بیند و اگر تصرف کند دیگری ضرر می‌بیند. فرضاً: اگر زید در منزل خود حفر چاه نکند به واسطه‌ی جمع شدن آب باران و ... خانه‌اش آسیب می‌بیند و لذا باید بالوعه‌ای حفر کند و در عین حال اگر بالوعه‌ای حفر کند همسایه‌اش ضرر می‌بیند؛ زیرا مثلاً آب بالوعه به خانه‌ی همسایه سرایت می‌کند و منجر به تخریب خانه‌ی همسایه می‌شود.

صور موجود در فرع چهارم

غیر واحد از اصولیون و لعلّ به تبع مرحوم نائینی برای توضیح این فرع چهار صورت فرض کرده‌اند؛

1. تصرف مالک در ملک خود موجب تضرر همسایه‌اش و عدم تصرف مالک موجب تضرر خودش است.

2. تصرف مالک در ملکش موجب تضرر همسایه است ولی عدم تصرف مالک در  ملکش تنها موجب عدم منفعت برای خودش می‌باشد. به عنوان مثال اگر زید طبقه‌ی دوم و سوم و ... را بر ملک خود نسازد ضرری نمی‌کند امّا منفعتی از دست می‌دهد و این طبقات را ندارد، امّا همسایه او به واسطه‌ی طبقات اضافی متضرر می‌شود و مثلاً آفتاب بر خانه‌اش نمی‌تابد، به گونه‌ای که سکونت در خانه‌ برای او به نحو عادی ممکن نباشد.

3. تصرف مالک در ملکش موجب تضرر دیگری است و خود مالک ضرری از عدم تصرف نمی‌بیند و منفعتی نیز از دست نمی‌دهد، بلکه نوعی محدودیت در تصرف او ایجاد می‌شود و نمی‌تواند تصرف دلخواه در ملکش را داشته باشد.

4. تصرف مالک در ملکش موجب تضرر همسایه می‌شود و برای خود مالک نیز هیچ منفعتی ندارد و محدودیت و ضرری برای مالک ایجاد نمی‌کند و مالک با تصرفش تنها قصد ایذاء همسایه را دارد.

بررسی صور چهارگانه

صورت اوّل

تصرف مالک موجب ضرر همسایه و عدم تصرف، موجب ضرر مالک می‌شود. در این صورت از آنجا که نصّی وجود ندارد علما بر اساس استنباط خود آرای مختلفی برگزیده‌اند؛ مثلا‌ً برخی گفته‌اند به مقتضای «النَّاسُ مُسَلَّطُونَ عَلَى أَمْوَالِهِم» مالک می‌تواند حفر بالوعه در ملک خود کند هر چند همسایه متضرر می‌شود و به همین بیان اکتفا کرده‌اند.

در مقابل، عده‌ای گفته‌اند این صورت مورد إعمال قاعده‌ی «الناس مسلطون ...» نیست، بلکه مورد تطبیق قاعده‌ی لاضرر است؛ زیرا با تصرف مالک در ملکش به همسایه ضرر وارد می‌شود، پس جواز این تصرف برداشته می‌شود.

این استدلال از سوی محققین پاسخ داده شده است که باید به بررسی این پاسخ‌ها پرداخت ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه بیست و دوّم  اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved