پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 29 شهريور 1400
  • 2021 Sep 20
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 469
دیروز: 1503
ماه جاری: 40849
امسال: 343511
کل: 3655027
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 7/2/1392 - 13:03
کد درس: 162 تعداد بازدید: 2756 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج اصول
حضرت آیت اللّه سیّد محمّدرضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته
دوره‌ی دوم ـ سال نهم ـ سال تحصیلی 92ـ 91
جلسه 78 ـ 18/1/92

 پاسخ محقّق نائینی رحمه الله به اشکال مرحوم آخوند

پاسخ حَلّی: تمسّک به اطلاق، مشروط به احراز امکان اطلاق «ثبوتاً» در رتبه‌ی قبل نمی‌باشد بلکه احتمال امکانِ ثبوتی کافی است؛ یعنی همین مقدار که مخاطب احتمال دهد که اطلاق ثبوتاً امکان دارد کفایت می‌کند و بعد از تمسّک به اطلاق می‌توان حکم کرد که ثبوتاً امکان داشته است و در حقیقت از عالم اثبات به عالم ثبوت می‌رسد و از طریق دلالت التزامی کشف می‌کند که اطلاق در مقام ثبوت ممکن است.

توضیح بیشتر کلام محقّق نائینی رحمه الله

در سیره‌ی عقلا ظهورات حجّت است و مکلّف در رفع ید از ظهورات عذری ندارد مگر آنکه قطع پیدا کند که ظاهر، مراد نیست. ولی صِرف احتمال اینکه ظاهر مراد نباشد به دلیل محذور ثبوتی، نزد عقلا پذیرفته نیست و عقلا به این دلیل از ظاهر رفع ید نمی‌کنند. بنابراین وقتی حجّیت ظهور باقی است و می‌دانیم بدون امکان ثبوتی، اطلاق اثباتی معنا ندارد، ‌بالملازمه کشف می‌شود که ثبوتاً اطلاق ممکن است.

پاسخ نقضی: اگر کلام آخوند رحمه الله صحیح باشد لازمه‌اش آن است‌ که هرگاه به هر دلیل در صحت اطلاق «ثبوتاً» شک گردد تمسّک به اطلاق «اثباتاً» ممکن نباشد، در حالی‌ که در بسیاری از موارد حتی خود آخوند رحمه الله ملتزم شده‌اند که با وجود شکّ در صحت اطلاق، می‌توان اثباتاً به اطلاق تمسّک کرد.

مثلاً اگر شک شود که آیا صحت ملاک وجوب در موردی وجود دارد یا خیر (اگر فی‌الواقع مصلحتی نباشد جعل مذکور بی‌ملاک است و حکم بی‌ملاک، قبیح یا محال است) آیا نمی‌توان به اطلاق تمسّک کرد؟ قطعاً می‌توان به اطلاق تمسّک کرد. یا اگر شکّ در وجود مفسده‌ی لازم‌الإجتناب شود آیا با وجود چنین شکّی علما به اطلاق ادلّه تمسّک نمی‌کنند؟ شکّی نیست که به اطلاق تمسّک می‌کنند. فرضاً اگر شک شود که مقدار اندکی از خمر با درصد پایینی از الکل ملاک حرمت دارد یا خیر، آیا نمی‌توان به اطلاق «اجتنب عن الخمر» تمسّک کرد؟ قطعاً‌ می‌توان به اطلاق مذکور تمسّک کرد و از آن اطلاق کشف می‌کنیم که ثبوتاً ملاک حکم موجود است.

بنابراین موارد مذکور که خود آخوند رحمه الله نیز به آن ملتزم هستند نقض بر کلام ایشان است. نظیر این مسئله، بحث جعل حجّیت برای امارات است که آخوند رحمه الله فرمودند همین که عالم اثبات مقتضی جعل حجّیت برای أمارات است کاشف از آن است‌ که فی‌الواقع محالیتی برای جعل حجّیت أمارات وجود ندارد. ما نحن فیه نیز از همان قبیل است و اگر در موردی شک کنیم خروج از محلّ ابتلا صادق است یا خیر، به اطلاق «اجتنب عن النجس» و ... تمسّک می‌شود.

در نتیجه اشکال مرحوم آخوند بر کلام شیخ رحمه الله ناتمام است ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه هفتاد و هشتم  اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved