پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 27 شهريور 1400
  • 2021 Sep 18
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 1677
دیروز: 1393
ماه جاری: 38735
امسال: 341397
کل: 3652913
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 12/12/1391 - 19:02
کد درس: 141 تعداد بازدید: 2039 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج اصول
حضرت آیت اللّه سیّد محمّدرضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته
دوره‌ی دوم ـ سال نهم ـ سال تحصیلی 92ـ 91
جلسه 62 ـ   شنبه  28/11/91

 نقد و بررسی اشکال دوم شهید صدر رحمه الله بر کلام محقّق عراقی رحمه الله

در دوره‌ی سابق بحث اصول اشکال دوم شهید صدر رحمه الله را پذیرفته بودیم، ولی به ‌نظر می‌رسد که می‌توان از این اشکال پاسخ داد؛ زیرا منجّزیت علم تفصیلی از این جهت است‌ که موجب انکشاف معلوم می‌شود و همان‌گونه که بارها تکرار کرده‌ایم مرحله‌ی فعلیت حکم، وابسته به انکشاف و عدم آن نزد مکلّف نیست، بلکه فقط مرحله‌ی تنجّز و استحقاق عقوبت مربوط به انکشاف است.

زمانی ‌که حکم فعلی با علم تفصیلی منکشف می‌شود بالطبع عقل حکم می‌کند که عصیان آن مساوی با استحقاق عقاب است و علی‌الفرض اگر حکمی منکشف نشود استحقاق عقاب در کار نخواهد بود. در صورتی ‌که حکمی با علم تفصیلی منکشف شده و متنجّز گردد و بعد از آن علم اجمالی حاصل شود که ممکن است منکشف آن، همان منکشف سابق بوده و مغایر با آن نباشد، چگونه و از کجا به واسطه‌ی علم اجمالی حکمی بر ذمّه‌ی مکلّف ثابت و منجّز می‌گردد؟

زمانی علم اجمالی منجّز است و استحقاق عقوبت می‌آورد و اثر دارد که انکشاف زائدی نسبت به یک تکلیف فعلی داشته باشد و در ما نحن فیه با فرض انکشاف معلوم به علم تفصیلی، چگونه می‌توانیم ادّعا کنیم که با علم اجمالی، تکلیفی مغایر با آنچه منکشف شده است منکشف می‌شود، در حالی که منکشف به علم اجمالی احتمالاً با منکشف علم تفصیلی متّحد است.

بنابراین انکشافی که استحقاق عقوبت بیاورد برای ما ثابت نمی‌شود و لامحاله اشکال دوم شهید صدر رحمه الله نیز مندفع خواهد شد و حداقل در ما نحن فیه متنجّز به علم تفصیلی دوباره با علم اجمالی متنجّز نمی‌شود؛ زیرا اگر منکشف همان چیزی باشد که قبلاً متنجّز شده است فاقد تأثیر است و غیر آن نیز ثابت نیست.

در صورتی ‌که یکی از اطراف علم اجمالی با أماره منکشف شود نیز تفاوتی با انکشاف به علم ندارد؛ زیرا طبق مبنای مختار، أماره نیز تعبّداً در حکم علم است.

همچنین است در صورتی‌ که اصل مُحرِز مانند استصحاب مُثبتِ تکلیف در یک طرف معیّن باشد؛ زیرا استصحاب بقاء نجاست اثبات می‌کند که مثلاً‌ إناء شرقی نجس است و در مقام عمل و جَری عملی حکم نجاست را دارد و منجّز است، لذا اگر علم اجمالی بخواهد همان را منجّز کند فاقد اثر است و اگر بخواهد تکلیفی مغایر را منجّز کند آن تکلیف ثابت نیست. لذا سخن محقّق عراقی رحمه الله متین و محکم است. البتّه در صورتی که أحدالأطراف با اصل غیر محرز منجّز گردد بحث جداگانه‌ای دارد که در آینده متعرض آن خواهیم شد ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه شصت و دوّم  اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved