پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 31 شهريور 1400
  • 2021 Sep 22
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 191
دیروز: 1924
ماه جاری: 43931
امسال: 346593
کل: 3658109
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 23/11/1391 - 10:14
کد درس: 125 تعداد بازدید: 3058 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج فقه
حضرت آیت الله سیّد محمّد رضا مدرّسی طباطبایی یزدی (دامت برکاته)
سال تحصیلی 92-1391
جلسه‌ی پنجاه و دوم؛ دو‌‌شنبه 9/11/1391

اشکال شیخ بر کلام محقق اردبیلی قدّس سرّهما

شیخ قدّس سرّه بر این کلام محقق اردبیلی قدّس سرّهما که فرمود: حکم به جواز شراء اموال زکوی از سلطان جائر، خلاف عقل و نقل است، این اشکال را وارد می‌کند که اذنی که ائمه علیهم السّلام در این‌جا داده‌اند، چه فرقی دارد با إذنی که در بعضی جاها در تصرف اخماس و انفال به شیعیان داده‌اند؟ همان‌طور که در آن‌جا خلاف عقل و نقل لازم نمی‌آید، در این‌جا نیز لازم نمی‌آید.

جواب بعضی بر اشکال شیخ قدّس سرّه

بعضی بر این اشکال شیخ این جواب را داده‌اند که انفال و خمس با زکات و خراج متفاوت است و آن این‌که انفال و خمس، مال خود امام علیه السّلام است و می‌توانند هر تصرفی در آن بکنند، ولی زکات مال فقراء و خراج مال همه‌ی مسلمین است؛ لذا امام علیه السّلام به عنوان ولیّ باید مصلحت مولّی علیهم را رعایت کنند و این‌طور نیست که همه جا امضاء شراء اموال زکوی و خراج به مصلحت مولّی علیهم باشد.

دفاع از اشکال مرحوم شیخ قدّس سرّه

ولی به نظر ما اشکال شیخ در تشبیه خراج و زکات به خمس و انفال صحیح است؛ زیرا:

اولاً: در خمس نیز طبق مبنایی که شاید معروف باشد، سهم سادت مال امام علیه السّلام نیست، ولی در عین حال در بعضی موارد برای شیعیان تحلیل کرده‌اند‌.

ثانیاً: انفال و خمس که مال امام علیه السّلام است، مال امام به عنوان امامت است؛ یعنی مال منصب امامت است و امام علیه السّلام مصارف بدون حساب و کتاب و بدون ملاک نمی‌کنند، پس تشبیه شیخ ما نحن فیه را به خمس و انفال، تشبیه درستی است، هرچند تفاوتی بین این دو نیز وجود دارد.

پس نتیجه این شد که امام علیه السّلام همان‌طور که می‌توانند اراضی خراجیه را اجاره داده و مبلغش را کم و زیاد کنند یا در وضع جزیه بر رؤوس که از منابع بیت المال است، به حسب ما یری من المصلحة کم و زیاد کنند، می‌توانند بعضی از تصرّفات ظالمین را نیز به حسب ما یری من المصلحة تجویز کنند. این در صورتی است که امام علیه السّلام اعمال ولایت کرده باشند.

احتمال هم دارد که بگوییم اصلاً حکم اوّلی شرعی ـ بدون این‌که امام علیه السّلام اعمال ولایت کرده باشند ـ این‌چنین است که وقتی جائر در اموال زکوی و خراجی تصرّف کرد، تصرف آن برای شیعیان به شراء یا به اتهاب، مانعی ندارد ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه پنجاه و دوّم  اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved