پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 2 بهمن 1400
  • 2022 Jan 22
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 998
دیروز: 2398
ماه جاری: 3395
امسال: 539542
کل: 3851058
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 8/11/1391 - 15:49
کد درس: 116 تعداد بازدید: 2017 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج فقه
حضرت آیت الله سیّد محمّد رضا مدرّسی طباطبایی یزدی (دامت برکاته)
سال تحصیلی 92-1391
جلسه‌ی چهل و پنجم؛ دو‌‌‌شنبه 25/10/1391

آیا مالک می‌تواند به ورثه‌ی متصدّق رجوع کند‌؟

مسأله‌ی دیگری که مرحوم شیخ رحمه الله مطرح می‌فر‌ماید آن است که اگر متصدّق از دنیا رفت، آیا مالک می‌تواند به ورثه‌ی او رجوع کرده غرامت مالش را مطالبه کند یا خیر؟

از آن‌جا که طبق مبنایی که ما مشی کردیم، این سؤال جایگاهی ندارد ـ چون ما اصلاً ضمان متصدّق را نپذیرفتیم؛ چه زنده باشد و چه فوت شده باشد ـ پس این بحث را بیش از این دنبال نمی‌کنیم و ادامه‌ی بحث را در مورد لقطه که بسیار مورد ابتلاء بوده و کثیراًما مورد سوال واقع می‌شود ـ و یاد هم ندارم در  جایی به نحو استیعاب مورد بررسی قرار گرفته باشد ـ پی می‌گیریم.

احکام لقطه

لقطه در فقه، احکام خاصّ و متعدّدی دارد به نحوی که یک کتابی را به خود اختصاص داده است. لقطه گاهی انسان است که به آن لقیط گفته می‌شود و گاهی حیوان است و گاهی هم نه انسان است و نه حیوان.

آن‌چه در این‌جا مورد بحث ما واقع شده و بیشتر هم مورد ابتلاء است، لقطه‌ی غیر انسان و غیر حیوان می‌باشد که باید بحث کنیم آیا احکام آن مثل مجهول المالک است یا فرق دارد؟

از روایات متعدد استفاده می‌شود لقطه با مجهول المالک تفاوت دارد و عنوانی است که احکام خاصّ بر آن مترتب می‌شود. به عنوان مثال در مورد مجهول المالک گفتیم اگر ذوالید بعد از فحص و یأس از ظفر به مالک، صدقه داد دیگر ضامن نیست، ولی در لقطه ضامن است یا در مجهول المالک ذوالید فقط به اندازه‌ی حفظ متاع و فحص از مالک حقّ تصرّف داشت، ولی در لقطه در بعضی شرائط اجازه‌ی بیشتری به ملتقط داده شده است. در مورد مجهول المالک مدت زمانی برای تعریف معیّن نشده، ولی در لقطه معین شده و باید یک سال تعریف کند.

بنابراین مناسب است احکام لقطه را در این‌جا مطرح کنیم، چرا که در جای دیگر بنا نیست مطرح کنیم، کتاب‌های عادی هم آن را مطرح نکرده و همان‌طور که بیان کردیم، کثیراًما مورد ابتلاء است و ممکن است با احکام مجهول المالک، مظالم و امثال آن مورد اشتباه قرار گیرد ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه چهل و پنجم  اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved