پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 1 بهمن 1400
  • 2022 Jan 21
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 85
دیروز: 1688
ماه جاری: 84
امسال: 536231
کل: 3847747
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 24/11/1391 - 19:41
کد درس: 111 تعداد بازدید: 2208 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات درس خارج اصول
حضرت آیت اللّه سیّد محمّدرضا مدرّسی طباطبایی یزدی دامت برکاته
دوره‌ی دوم ـ سال نهم ـ سال تحصیلی 92ـ 91
جلسه 47 ـ دوشنبه 25/10/91

 اصالة الاشتغال

مراد از اصالة الاشتغال که از آن به احتیاط نیز تعبیر می‌شود آن است که مکلّف علم به تکلیف دارد امّا نمی‌داند این تکلیف در چه چیزی تجلّی و بروز پیدا می‌کند، که خود دارای دو صورت است؛ گاهی نوع تکلیف و الزام مشخص است؛ به عنوان مثال مکلّف می‌داند خداوند در روز جمعه نمازی را واجب کرده و اصل وجوب معلوم است امّا مکلّف نمی‌داند این وجوب متعلّق به نماز جمعه است یا ظهر. و گاهی فقط اصل الزام و به تعبیری جنس الزام روشن است؛ مثلاً مکلّف علم دارد یا دعا عند رؤیة الهلال واجب است یا تراشیدن ریش حرام است، در این صورت علم اجمالی به الزام وجود دارد امّا مکلّف نمی‌داند این الزام در ضمن وجوب محقّق شده است یا در ضمن حرمت، و مردّد میان وجوب و حرمت است.

بنابراین در اصالة الاشتغال این بحث مطرح است که هرگاه مکلّف حدّاقل جنس الزام را بداند ولی نداد این جنس در ضمن چه فردی محقّق است، چه وظیفه‌ای بر‌عهده خواهد داشت.

نمایی کلّی از مباحث اصالة الاشتغال

مبحث اصالة الاحتیاط به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود:

الف) یک بخش مربوط به دوران امر بین متباینین است. مثلاً علم اجمالی وجود دارد که نمازی در جمعه واجب است امّا معلوم نیست که آن واجب، نماز جمعه است یا نماز ظهر. در این مثال هر چند نماز جمعه و ظهر شباهت‌هایی به یکدیگر دارند امّا هر کدام واجب مستقلّی هستند و جدای از هم هستند و دو مرکّب متباین و بیگانه نسبت به یکدیگر می‌باشند.

ب) بخش دیگر این مبحث، مربوط به دوران امر بین اقلّ و اکثر است. در این حالت، معلوم دائر بین وجوب اقل یا اکثر است؛ مثلاً مکلّف علم به وجوب دارد امّا نمی‌داند این واجب، ده جزئی است یا یازده جزئی است.

بحث دوران امر بین اقلّ و اکثر نیز خود به دو بخش تقسیم می‌گردد:

1ـ اقلّ و اکثر استقلالی؛       2ـ اقلّ و اکثر ارتباطی.

مقصود از اقلّ و اکثر استقلالی آن است که: هر چند امر دائر بین اقلّ و اکثر است امّا اگر مکلّف اقل را اتیان کند هر چند اکثر را اتیان نکند، امّا همان مقدار اقل می‌تواند صحیح و به اندازه‌ی خود مُجزی باشد و اگر فی‌الواقع اکثر واجب باشد دارای وجوبی مستقل است و نیاوردن اکثر ضربه‌ای به صحت اقل نخواهد زد ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه چهل و هفتم اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
حقوق رعیّت بر زمامدار
هريك از تهى‌دستان را بر زمامدار، حقّى است به‌ اندازه‌اى كه زندگى‌اش را سامان دهد و زمامدار، چنان كه بايد، از عهده آنچه خداوند بر او واجب كرده، برنيايد، جز با كوشش و يارى جُستن از خداوند و آماده كردن خويش بر همراهى حق و پايدارى در انجام دادن آنچه بر او آسان باشد يا دشوار.
نهج البلاغة : الكتاب ۵۳
 
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1399 Qommpth.ir All Rights Reserved