پايگاه اطّلاع رساني مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين | qommpth.ir
     
 
فارسي | العربيه | اردو 
 
   
  •  
  • 29 ارديبهشت 1398
  • 2019 May 19
 
 
   ویژه ها
 
   اوقات شرعي
 
   آمار پایگاه
امروز: 611
دیروز: 1881
ماه جاری: 58044
امسال: 124027
کل: 1745439
 
**به پایگاه اطّلاع رسانی مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين (پایگاه انعکاس و انتشار کامل اخبار و آثار حضرت آيت الله سيّد محمّد رضا مدرّسي طباطبايي يزدي دامت برکاته) خوش آمدید.**    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ     
تاریخ انتشار: 19/3/1397 - 16:14
کد درس: 1083 تعداد بازدید: 599 تعداد نظرات کاربران: 0  

تقریرات دروس خارج فقه
حضرت آیت الله سیّد محمّد رضا مدرّسی طباطبایی یزدی (دامت برکاته)
سال تحصیلی 97-1396
جلسة پنجاه و هفتم؛ یکشنبه 1/11/1396

[ادامة کلام سید یزدی در طریقة تقسیط ثمن]

سید یزدی قدس سره می‌فرمایند: هرچند طریقه‌ای که شیخ قدس سره برای تقسیط ثمن بیان کردند، کلی‌تر از طریقة مستفاد از ظاهر کلمات محقق، علامة حلّی و شهید قدس سرهم است، امّا حتّی طریقة شیخ قدس سره هم در همه جا کارایی ندارد. سید قدس سره برای تفهیم اینکه طریقة شیخ قدس سره در همه جا کارایی ندارد، صورتی را ذکر می‌کنند که هیئت اجتماعیه موجب افزایش قیمت یک مبیع و کاهش قیمت مبیع دیگر شود. البته ایشان مثالی برای این فرض ذکر نمی‌کنند امّا می‌توان چنین مثال زد:

اگر کت به شلوار خاصی ضمیمه شود، موجب افزایش قیمت آن می‌شود، ولی شلوار در حال انضمام، قیمتش کاهش پیدا می‌کند؛ فرضاً کت اگر منفرداً فروخته شود قیمت آن 2 واحد است ولی اگر منضماً به شلوار فروخته شود، قیمت آن در حال انضمام 4 واحد است. قیمت‌ شلوار هم منفرداً 4 واحد است اما قیمت آن در حال انضمام 2 واحد است. طبق طریقه‌ای که شیخ قدس سره ارائه دادند، باید هر یک از دو مبیع را منفرداً قیمت کنیم و هر دو قیمت را با هم جمع کرده و سپس به نسبت قیمت هر مبیع به مجموع دو قیمت، ثمن المسمی را تقسیم کنیم. در مثال مذکور فرض آن است که قیمت شلوار منفرداً 4 واحد و قیمت کت منفرداً 2 واحد است و مجموع قیمتین، 6 واحد می‌شود که نسبت قیمت شلوار به مجموع قیمتین،  است و نسبت قیمت کت به مجموع قیمتین  است. حال اگر بایع مجموع کت و شلوار را به 15 واحد فروخته باشد،  آن یعنی 5 واحد سهم بایع است و   آن یعنی 10 واحد سهم مشتری است.

امّا معیاری که شیخ قدس سره ارائه دادند در این صورت غلط است؛ زیرا معامله از ابتدا منضمّاً انشاء شده است و علی الفرض اگر کت به شلوار ضمیمه شود، قیمتش بالا می‌رود و از2 واحد به 4 واحد می‌رسد و شلوار اگر به کت ضمیمه شود، قیمتش کاهش پیدا می‌کند و از 4 واحد به 2 واحد می‌رسد. بنابراین معامله این‌چنین منعقد شده که صاحب کت 4 واحد پول و صاحب شلوار 2 واحد داشته باشد، یا به تعبیر دیگر  ثمن برای بایع و  آن برای مشتری باشد، لذا آنچه که باید به مشتری برگردانده شود و یا به مالک در صورت اجازه داده شود،  ثمن المسمی یعنی 5 واحد است و این دقیقاً عکس آن چیزی است که طریقة شیخ قدس سره اقتضاء دارد.

سید یزدی قدس سره در ادامه می‌فرمایند: اگر بخواهیم معیاری بیان کنیم که در همه جا ساری و جاری باشد ـ حتّی در جایی که هیئت اجتماعیه موجب تغییر قیمت بالاختلاف شود ـ و هیچ استثنایی هم نداشته باشد، باید چنین بگوییم:

ابتدا باید هر یک از دو مبیع را منفرداً منتها با ملاحظة حال الانضمام (لا حال الانفراد) قیمت کرد و این دو قیمت را با هم جمع کرد و سپس با توجه به نسبت هر قیمت به مجموع قیمتین، ثمن المسمی را تقسیم کرد ...
 

براي دريافت متن کامل جلسه پنجاه و هفتم  اينـجا را کليک کنيد.

Share
   لطفا دیدگاه خود را بنویسید!
*نام:
ایمیل:
*نظر:
 
   نظرات کاربران
رنگ زمینه:
         
سایز قلم: سرعت:
جهت حرکت: تنظیم حرکت:    
   حدیث هفته
ماه ميهمانى خدا
امام باقر علیه السّلام: ماه رمضان، ماه رمضان! روزه‌داران در آن، ميهمانان خدا و اهل كرامت الهى‌اند. هر كس ماه رمضان بر او وارد شود و او روزش را روزه بگيرد و بخشى از شبش را به عبادت و نماز بايستد و از آنچه خداوند بر او حرام كرده، پرهيز كند، بدون حساب وارد بهشت مى‌شود.
فضائل الأشهر الثلاثة، ص۱۲۳، ح۱۳۰
 
ورود کاربران

 

نام کاربري:
رمز عبور:
مرا به خاطر بسپار!

موجودی سبد:
 
   نظر سنجی
دیدگاه شما درباره کیفیّت تدوین و تنظیم تقریرات دروس خارج حضرت آیت الله مدرّسی یزدی دامت برکاته

عالی
خوب
متوسّط

 
   پیوندها
پایگاه‌های خبری 
وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها 
علمی، پژوهشی 
فرهنگی و اطّلاع رسانی 
برخی سایت‌های مذهبی 
روزنامه‌ها 
حوزوی 
مراکز تحقیقاتی 
مراکز و مؤسّسات 
فروشگاه‌های اینترنتی کتاب 
بازرگاني، بانک و بيمه 
موتورهای جستجوگر 
نشریّات و مجلّات 
وبلاگ‌ها 
شبکه‌های اشتراک لینک 
 
   سایر پیوندها


 
 
 
 
 
 
کليّه حقوق مادّي و معنوي اين پايگاه متعلّق به مؤسّسه علمي، پژوهشي، فرهنگي پرتو ثقلين بوده و در جهت ترويج معارف اسلامي هيچ گونه محدوديّتي
نسبت به برداشت مطالب با ذکر منبع وجود ندارد. با معرّفي اين پايگاه به ديگران در اجر معنوي آن سهيم شويد.
® Copyright © 1397 Qommpth.ir All Rights Reserved